Ν. Τζηµοράγκας
   2 ∆εκεµβρίου      2023                                                                                                          Ηρ. Τριανταφυλλίδης

H Νάουσα επέστρεψε γρήγορα στις επιτυχίες κερδίζοντας στο στάδιο

τον Κοπανό στο δεύτερο συνεχόµενο εντός έδρας παιχνίδι

Το µικροσκόπιο               έφθασαν στο 2-4 σε ένα αγώνα που όσοι βρέ-  σκόρερ έκαναν το 0-1 και έδωσαν άλλη διά-  πέναλτι στο 80΄ που αξιοποίησε ο Σουγκάρης
                                         θηκαν  στο  γήπεδο  απόλαυσαν  γκολ.  ∆ύο  σταση στον αγώνα.  Η  Νάουσα  όµως  και έκανε το 2-2. Μέχρι το τέλος του αγώνα
    Επιστροφή  στα  θετικά  αποτελέσµατα  για
   την Νάουσα η οποία κέρδισε µε ανατροπή στο  φορές προηγήθηκε στο σκορ στο Μακροχώρι  που από την αρχή είχε στο φουλ τις µηχανές  δεν είχαµε άλλη αλλαγή στο σκορ παρά µόνο
   δηµοτικό στάδιο τον Κοπανό. Έσπασε βέβαια  η τοπική οµάδα και δύο φορές ισοφαρίστηκε  της  είχε  και  γρήγορη  διπλή  απάντηση.  Όχι  νέα αποβολή στις καθυστερήσεις του Μωϋ-
   το σερί της την προηγούµενη αγωνιστική αλλά  από την µαχητική Πατρίδα. Στο τέλος και οι  µόνο ισοφάρισε στο επόµενο λεπτό και έκοψε  σίδη της Επισκοπής. Τελικά οι φιλοξενούµενοι
   συνεχίζει για νέο πλέον µε στόχο την επανα-  δύο αντίπαλοι βγήκαν ζηµιωµένοι από την συ-  πρόωρα  τα  χαµόγελα  των  αντιπάλων  πήρε  πήραν τον βαθµό της ισοπαλίας αν και είχαν
                                         νάντηση  αφού  το  ισόπαλο  αποτέλεσµα  δεν  προβάδισµα στο σκορ µε ακόµη ένα γκολ µέσα  την δυνατότητα να κατακτήσουν την νίκη αν
   φορά της στην κορυφή. Στο δεύτερο συνεχό-
   µενο  εντός  έδρας  παιχνίδι  µε  τον  Κοπανό  ευνόησε κανένα.              σε ελάχιστο χρόνο. Ο Τούφας ελίχθηκε στο  δεν είχαν την αποβολή η και να χάσουν το παι-
   γύρισε  πολύ  γρήγορα  το  πλεονέκτηµα  του     Αποτελέσµατα                32΄στο ύψος της περιοχής και µε ασύλληπτο  χνίδι για τον ίδιο λόγο.
   σκορ και έφθασε στην 7η νίκη της. Στον αγώνα  Νάουσα – Κοπανός    3-1       κεραυνό έστειλε την µπάλα στο παραθυράκι  Επισκοπή:  Ηλιάδης,  Μουζάκι,  (8΄Ορφανί-
   αυτό σκόραρε για πρώτη φορά ο νεαρός Χου-  Άγιος Γεώργιος – Επισκοπή  2-2   του Ίντου Κ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Πριν κοπά-  δης),  Σαϊπι,  Μωϋσίδης,  Ιωαννίδης,  ∆ήµου  Ι,
   ρίδης που µπήκε αλλαγή στο 62΄λεπτό της συ-  Αλεξάνδρεια – Ζερβοχώρι  3-0   σουν οι πανηγυρισµοί της ισοφάρισης στο 34΄  Χαραλαµπίδης, Λιθοξόπουλος, (60΄∆ήµου Χ),
   νάντησης.  Ακόµη  ένας  νεαρός  (Γκιούρος)  Καβάσιλα – Τρίκαλα    2-4       ο Βακαλίδης πάλι µε σουτ από το ύψος της πε-  Κούβαρος, ∆ήµου Β, Λούρης, (80΄Καρυπίδης).
   πέρασε στον αγώνα για την Νάουσα και πήρε  Μακροχώρι – Πατρίδα    2-2       ριοχής έστειλε για δεύτερη φορά την µπάλα  Αλεξάνδρεια – Ζερβοχώρι 3-0
   αγωνιστικά λεπτά στα πόδια του. Ο φιλοξε-        Βαθµολογία                 στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 σκορ που παρέ-  Η πρωτοπόρος Αλεξάνδρεια φιλοξένησε το
   νούµενος Κοπανός δεν χάρηκε ούτε λεπτό το                                   µεινε για το πρώτο ηµίχρονο. Στην επανάληψη  Ζερβοχώρι σε ένα παιχνίδι που είχε τον από-
   προβάδισµα που πήρε στο σκορ αφού είδε σε  Αλεξάνδρεια           24         η εικόνα δεν άλλαξε παρά µόνο το σκοτάδι δυ-  λυτο έλεγχο. Οι φιλοξενούµενοι καθηλωµένοι
   τρία λεπτά να παραβιάζεται δύο φορές η εστία  Νάουσα             21         σκόλεψε τις κινήσεις των παικτών και γι’ αυτό  στην τελευταία θέση της βαθµολογίας είχαν
   του. Η επίσκεψή του στην Νάουσα δεν είχε θε-  Επισκοπή           17         άλλωστε άναψαν οι προβολείς του γηπέδου.  µπροστά τους ένα µεγάλο εµπόδιο και προ-
   τική  κατάληξη  όπως  πέρυσι  που  πήρε  τον  Τρίκαλα            15         Η Νάουσα είχε και πάλι κάποιες ευκαιρίες για  σπάθησαν να σταθούν αξιοπρεπώς. Όµως δεν
   αγώνα στα χαρτιά την πρώτη αγωνιστική που  Άγιος Γεώργιος        13         γκολ αλλά σχεδόν µέχρι τα τελευταία λεπτά  απέφυγαν φυσιολογικά την ήττα και παρέµει-
   η γηπεδούχος δεν κατάφερε να συµπληρώσει  Καβάσιλα               8          δεν µπόρεσε να αξιοποιήσει. Στις καθυστερή-  ναν στην ουρά. Η Αλεξάνδρεια είχε εύκολο
   ενδεκάδα για να αγωνιστεί.             Πατρίδα                   8          σεις ο Αργυρίου από αριστερά µπήκε στην πε-  θεωρητικά έργο και στην πραγµατικότητα πέ-
    Σε υψηλές πτήσεις συνεχίζει η Επισκοπή η  Μελίκη                7          ριοχή του Κοπανού απέφυγε ένα αµυντικό και  τυχε την νίκη που συνοδεύτηκε από πολλές
   οποία απέσπασε ισοπαλία στον Άγιο Γεώργιο.  Κοπανός              7          πάσαρε στον Χουρίδη ο οποίος χωρίς χρονο-  χαµένες  ευκαιρίες.  Μόλις  στο  5΄ο  Αβραµό-
   Οι  φιλοξενούµενοι  ανέτρεψαν  το  σκορ  και  Μακροχώρι          7          τριβή σούταρε και έστειλε για τρίτη φορά την  πουλος άνοιξε το σκορ µε σουτ από το ύψος
   κρατούσαν την νίκη µέχρι το τελευταίο δεκά-  Ζερβοχώρι           1          µπάλα στα δίχτυα διαµορφώνοντας το τελικό  της µεγάλης περιοχής κάνοντας το 1-0. Για 35
   λεπτο του αγώνα όπου και ισοφάρισαν οι γη-   Επόµενη αγωνιστική             3-1.                                  λεπτά οι γηπεδούχοι έχαναν την µια ευκαιρία
   πεδούχοι. ∆ύο πέναλτι κέρδισε ο Απόλλων και  Πατρίδα - Νάουσα                 Νάουσα: Κωστογλίδης, Βασιλειάδης, Μπιγ-  πίσω από την άλλη και στο 41΄ο ∆ηµόπουλος
   τα αξιοποίησε και τα δύο πετυχαίνοντας ισά-  Ζερβοχώρι – Κοπανός            κάνος, (70΄Γιαννόπουλος), Βακαλίδης, Αργυ-  κατάφερε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ κά-
   ριθµα γκολ. Επίσης είχαµε δύο αποβολές για  Μελίκη – Αλεξάνδρεια            ρίου,    Παπαδόπουλος,    Κοκοφίκης,  νοντας το 2-0. Στο 45΄ο Πιπιλιάρης Ι πέτυχε
   τον Κεραυνό που είχε µειονέκτηµα ενός παί-  Τρίκαλα – Μακροχώρι             (70΄Λαφάρας), Τσιάµπας, (85΄Γκιούρος), Χίσα,  το 3-0 µε το οποίο έκλεισε το ηµίχρονο. Στο
   κτη από το 78΄λεπτό (Σαϊπι) και δύο στις κα-  Καβάσιλα – Άγιος Γεώργιος     (62΄Χουρίδης), Παπαγεωργίου, Τούφας, (70΄  δεύτερο  ηµίχρονο  δεν  σηµειώθηκαν  άλλα
   θυστερήσεις   (Μωυσίδης)   στο   94΄.   Η  Ρεπό η Επισκοπή                  Βασιλείου).                           γκολ µε τους γηπεδούχους να κάνουν συντή-
   Αλεξάνδρεια δεν είχε πρόβληµα στην κατά-   Νάουσα – Κοπανός 3-1               Κοπανός:  Ίντος  Κ,  Μποζίνης,  Αναδός,  ρηση δυνάµεων και τον Άτλα να έχει µεγαλύ-
   κτηση της νίκης µε το Ζερβοχώρι. Τα έκανε                                   (83΄Χαλκίδης), Γατουρτζίδης, Σαµαράς, Ίντος  τερη ευχέρεια στο να κρατήσει µακριά από την
   όλα στο πρώτο ηµίχρονο και συντήρηση δυνά-  Στο δηµοτικό στάδιο η Νάουσα αντιµετώπισε  Ε,  Στογιάννης  ∆,    Οικονόµου,  (70΄Παπαπέ-  εστία του τους επιθετικούς της Αλεξάνδρειας.
   µεων  στην  επανάληψη.  Οι  φιλοξενούµενοι  τον Κοπανό στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής.  σιος), Τζιβάρας, Νατσιούλας, (70΄Γιαµαλίδης),  Ζερβοχώρι: Τζακέρι, Παντζαρτζίδης, Μου-
   προσπάθησαν και είχαν καλή παρουσία. Στα  Ένα παιχνίδι στο οποίο έπρεπε να ανασυντά-  Λύτης, (77΄Χατζηπαυλίδης).  χτάρης, Πρόϊος, Μπάµπος, Καλφούτζος, Τηλ-
   Καβάσιλα είχαµε ανατροπή στην ανατροπή και  ξει τις δυνάµεις της να αφήσει πίσω της το  Άγιος Γεώργιος –Επισκοπή 2-2  κερίδης Π, Κολίτσης, Γαϊτανίδης, Τσιότσιος,
                                         αποτέλεσµα του αγώνα µε την Αλεξάνδρεια
   τελικό νικητή τα Τρίκαλα που µετά από δύο                                     ∆υνατό ντέρµπι στον Άγιο Γεώργιο όπου ο  Μήτρου Σ.
                                         και  να  κρατήσει  µόνο  ότι  θα  της  έδινε  το
   ήττες επέστρεψαν στις επιτυχίες. Οι φιλοξε-                                 τοπικός Απόλλων και ο Κεραυνός Επισκοπής        Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
   νούµενοι  προηγήθηκαν  αλλά  οι  γηπεδούχοι  νόηµα της συνέχειας. Από  την άλλη ο Κοπα-  σταύρωσαν τα σπαθιά τους στο παιχνίδι που  7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
   ανέτρεψαν. Στην συνέχεια σειρά για ανατροπή  νός ψάχνει  την φανταστική εµφάνιση και το  δεν ανέδειξε νικητή. Ο Άγιος Γεώργιος κατά-
   πήραν οι φιλοξενούµενοι οι οποίοι από το 2-1  αποτέλεσµα  που  θα  έκανε  αίσθηση  θα  του  φερε να πετύχει γκολ µε τον Σαρκατζή στο  Β΄Οµιλος
                                         έδινε αυτοπεποίθηση και την έκρηξη που ανα-                                   Ολυµπιακός – Λευκάδια      3-1
           ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ                  ζητά ώστε να αλλάξει τα δεδοµένα της πο-  40΄και να κάνει το 1-0. Με αυτό το προβάδι-  Ακαδηµία Β. – Ραχιά  1-1
                                                                               σµα  η  τοπική  οµάδα  πήγε  στα  αποδυτήρια
                                         ρείας  του  που  µέχρι  στιγµής  δεν  θεωρεί
             Σήµερα Σάββατο              ικανοποιητικά. Αναφορικά µε το παιχνίδι η Νά-  έχοντας το πάνω χέρι. Όµως µε την έναρξη  ΑΕΠ Β. – Αχιλλέας  0-0
     Παναιτωλικός – Κηφησιά 5.30 µ.µ.    ουσα µπήκε δυνατά και ανέλαβε την εδαφική  του  δευτέρου  ηµιχρόνου  η  Επισκοπή  απάν-  Βαρβάρες – Ασώµατα  4-0
                                                                               τησε µε ισοφάριση µε την Ιωαννίδη που στο
              Αύριο Κυριακή              υπεροχή. ∆ηµιούργησε τις προϋποθέσεις να                                                ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                                         πετύχει το γκολ που επεδίωκε είχε τροµερό  46΄έκανε το 1-1 επιβάλλοντας τις οµάδες να
       Τρίπολη – Πανσεραϊκός 8 µ.µ.      σουτ στο οριζόντιο δοκάρι και πολλές ευκαι-  αρχίσουν από την αρχή την προσπάθεια κατά-
       Βόλος – Ολυµπιακός 4.30 µ.µ.                                            κτησης της νίκης. Στο 65΄ο Κούβαρος των φι-  Αχιλλέας             14
     Γιάννινα – Παναθηναϊκός 7.30 µ.µ.   ρίες που δυστυχώς δεν είχαν ευτυχή κατά-  λοξενουµένων έστειλε την µπάλα στα δίχτυα  Ολυµπιακός Ν       13
            ΑΕΚ – Αρης 9 µ.µ.            ληξη. Έτσι ο δείκτης του χρόνου σηµάδεψε το  του Καζίλα και έκανε το 1-2.  Πλήρης  Λευκάδια             10
                                         τριακοστό  λεπτό  και  κόντρα  στην  ροή  του
                 ∆ευτέρα                 αγώνα ο φιλοξενούµενος Κοπανός µε τον Ίντο  ανατροπή  για  την  Επισκοπή  η  οποία  έβαλε  Ραχιά        10
           ΠΑΟΚ – Λαµία 6 µ.µ.           Ε κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενού-  πλώρη  για  την  νίκη.  Όµως  η  αποβολή  του  Ακαδηµία Β  9