Νίκου Jumbo

Κύπρος-Ελλάδα 1-2: Έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2017
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αθλητισμός

Το δώρο από το Βέλγιο δεν πήγε χαμένο και η Εθνική παρά το κακό της ξεκίνημα ελπίζει βάσιμα ότι θα μπορέσει να είναι στα μπαράζ που οδηγούν στα τελικά της Ρωσίας - Η Κύπρος ήταν καλύτερη στην αρχή και προηγήθηκε στο 18' με τον Σωτηρίου - Όμως μέσα δύο λεπτά ήρθε η ανατροπή καθώς στο 24' ο Μήτρογλου και στο 26' ο Τζιόλης διαμόρφωσαν το τελικό 1-2!

Το Βέλγιο μας άνοιξε την πόρτα που οδηγεί στα μπαράζ κι εμείς έστω κι αν επιλέξαμε το δύσκολο τρόπο, καταφέραμε να την κρατήσουμε ανοικτή, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση των προκριματικών ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Η Εθνική ήξερε ότι χρειάζονταν δύο νίκες με Κύπρο και Γιβραλτάρ για να μείνει στο κόλπο της διεκδίκησης της  δεύτερης θέσης που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στα μπαράζ και σήμερα το βράδυ πήρε την πρώτη.

Με την γαλανόλευκη να ξεκινά υποτονικά τον αγώνα, το γκολ του Σωτήριου στο 18' φάνηκε να μετατρέπει το όνειρο σε εφιάλτη, αλλά μέσα σε ένα δίλεπτο (24'-26') ήρθε η ανατροπή. Αρχικά η ισοφάριση με τον Μήτρογλου μετά το λάθος των Κύπριων και κατόπιν το, χρυσό όπως αποδείχθηκε, γκολ του Τζιόλη με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο β' ημίχρονο μέχρι το 65'΄χάσαμε τρομερές ευκαιρίες για να κλειδώσουμε τη νίκη, αυτό δημιούργησε άγχος, καθώς κλειστήκαμε στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν το πληρώσαμε καθώς οι Κύπριοι δεν έκαναν μεγάλη φάση...